Menu

 

Preliminary Program

NB: Exact times and order of papers are subject to change.

 

Thursday, May 4, 2017- Plenary Address and Reception

6:00-7:00 pm Opening Session and Plenary Address (venue: 85 Waterman Room 130): Greg Woolf, "The Politics of Syncretism in Classical Antiquity"

7:00-8:30 pm Reception (venue: Sayles Hall)

Friday, May 5, 2017

8:30 -10:30 am: Session 1 (venue: Alumnae Hall):
8:30 Duane Roller, “Harbor Culture and Greek Intellectualism”
9:00 Raymond Capra, “The Merchants and Boatwrights of Emporion”
9:30 Denise Demetriou, “Phoenician Associations in Harbor Towns: Trade, Immigration, and Citizenship”
10:00 Steven Payne, “Harboring Rome: Piraeus and Navigating Roman Imperialism in Lucian's Ships”

10:30-11:00 am: Coffee Break (Alumnae Hall Lobby)

11:00 am-12.30 pm: Session 2 (venue: Alumnae Hall): Refugees and Asylum
11:00 Nicholas Cross, “The Hearth as a Place of Refuge and Reception in Ancient Greece”
11:30 Matt Simonton, “Refugees, Demagogues, and Material Culture in the Teisamenos Decree from Athens”
12:00 Randall Souza, “Refugees and the Economy of Human Resources in the Ancient Greek Mediterranean”

12:30-2:30 pm: Lunch (participants can go to local eateries)

2:30-4:00 pm: Session 3 (venue: 85 Waterman Room 130): Contingency and the Ancient Economy I
2:30 Cristina Carusi, “Temple Building in Classical Athens: A Matter of Labor Contingency?”
3:00 David Ratzan, “Honoring Debt in Roman Egypt”
3:30 Antonino Crisa, “To be or not to be a Coin? Ancient Tokens in Italy as an Economic Source and the Representation of Local Communities”

4:00-4:30: Tea/Coffee Break (85 Waterman Lobby)

4:30- 6:00 pm: Session 4 (85 Waterman Room 130): New Religions
4:30 Mary Frances Williams, “Two Transformations of Historiography in Sulpicius Severus: Shifting Chronologies and a Christian Rejection of Autopsy”
5:00 Muhammet Yücel, “The Reaction against a New Religion in the Early Sassanian Period”
5:30 Camilla Campedelli, “On the Significance of the New Features of Late Magical Rituals”

Saturday, May 6, 2017

8:30 -10:30 am: Session 5 (venue: Alumnae Hall): Slaves and Family
8:30 Luke Hagemann, “The Emperor’s New Slaves”
9:00 Tristan Husby, “Manumission and Fraternal Rivalry: Cicero and Tiro, Quintus and Statius”
9:30 William Owens, “Psyche Ancilla; Apuleius’ Psyche as Exploited Domestic Slave”
10:00 Beth Severy-Hoven, 'The Freed as Family at the Port of Rome”

10:30 -11:00 am: Coffee Break (Alumnae Hall Lobby)

11:00 am-12:30 pm: Session 6 (venue: Alumnae Hall): The Reception of Ancient Historians and Ancient History in the New World
11:00 John Lee, “Receptions of Achaemenid Persia in U.S. Textbooks, ca. 1870-1930”
11:30 Kaius Tuori, “Romans in A Brave New World: Refugee Scholars and the Transformation of Ancient History and Roman Law”
12:00 Scott Perry, “A North American Princeps? John Buchan and H. J. Haskell on Augustus in the 1930s”

12:30-2:30 pm: Lunch (participants can go to local eateries)

2:30-4:00 pm: Session 7 (venue: Alumnae Hall): Contingency and the Ancient Economy II
2:30 Kelcy Sagstetter, “Gone Clubbing: From Debtors to Bodyguards in the Wake of Solon’s Seisachtheia”
3:00 Paul Johstono, “Bulls and Bubbles: Considering the Strategic Economic Awareness of the Diadochi”
3:30 Zachery Herz, “Risk Management and the Demon Barber of the Via Sacra”

4:00-4:30 pm: Tea/Coffee Break (85 Waterman Lobby)

4:30-5:30 pm: AAH AGM & Business Meeting (venue: 85 Waterman Room 130)

7:00-10:00 pm: Banquet and After Dinner Talk (venue: Alumnae Hall)